MECYJE

cymes, hummus i girlspower

#notsokosher, to grupa kucharek, dziewczęcy dreamteam oszalały na punkcie kuchni żydowskich diaspor. 
Przez niemalże rok w oparach cieciorki i smażonej cebuli, wspólnie tworzyłyśmy kuchnię Chederu, oficjalnej klubokawiarni Festiwalu Kultury Żydowskiej. Tahina przefiltrowała nasze żyły, a hummus scalił na dobre. Mimo, że dzisiaj każda z nas pielęgnuje własne podwórko, więź jaka powstała między nami dzięki ciężkiej pracy i wspólnej pasji, nie pozwala o sobie zapomnieć.

Spotkałyśmy się ponownie, aby przywrócić życiu wyjątkową książkę przedwojennej, wileńskiej restauratorki Fani Lewando. Książkę tłumaczymy bezpośrednio z oryginalnego wydania z 1938 roku, z Jidysz. Odtwarzamy receptury jak najwierniej jest to możliwe. Ubieramy je w dzisiejszą formę zapisu, aby każdy mógł je wykonać. Czasami dodajemy ich wegańską wersję, kontynuując tym samym idee Fani. Odkrywamy przy tym fascynującą i barwną postać autorki. Wśród pożółkłych kart, tropimy jej myśli, zgadujemy intencje, wyczuwamy temperament i nastroje. 

Ta książka, to nie tylko zbiór przepisów, to również pełna chałd mąki, wywrotek masła, bitej śmietany i wzburzonych drożdży podróż do fantastycznego świata, którego już nie ma.

Napisz do nas
37819117_525486531242258_204038247519617